Spájame slovenské a zahraničné skúsenosti pre lepšie zdravotníctvo na Slovensku.

Header ZaLepšieZdravotníctvo

Ústavná zdravotná starostlivosť na Slovensku sa nachádza v nelichotivej situácii. Vysoký investičný deficit, nedostatočná digitalizácia služieb, zlé procesné nastavenia, ako aj chýbajúci zdravotnícky personál vplýva na jej kvalitu a udržateľnosť.

 

Nezávislá platforma Za lepšie zdravotníctvo:

1. Spája

Spájame slovenských a zahraničných expertov z rôznych oblastí zdravotníctva.

2. Prináša informácie

Prinášame informácie o fungovaní zdravotného systému vo vyspelých krajinách a konfrontujeme ich so slovenskou realitou.

3. Navrhuje riešenia 

Navrhujeme riešenia pre zlepšenie a skvalitnenie zdravotnej starostlivosti na Slovensku.

 

Cieľ:

Prispieť k zvýšeniu úrovne slovenského zdravotníctva orientáciou na pacienta, zvýšením transparentnosti, kvality a dostupnosti. 

  

Vízia:

Byť akceptovaným partnerom pri vytváraní a presadzovaní pozitívnych zmien v slovenskom zdravotníctve. 

 

 

 

 

 

 

Iniciatívu Za lepšie zdravotníctvo môžete:

 

1. Podporiť

Môžete nás podporiť prostredníctvom sociálnych sietí. Ďakujeme. 

 

1. Aktívne spoluvytvárať

Pracujete v zdravotníctve na Slovensku alebo v zahraničí a máte záujem o publikovanie vašich skúseností, prinášanie postrehov z vášho pracovného prostredia a porovnávanie so Slovenskom? Napíšte nám!

 

 

 

Za lepšie zdravotníctvo

Peter Stachura

University Hospital St.Pölten

Department of Anaesthesia and Intensive Care

Dunant-Platz 1

3100 St Pölten

Austria

 

Tel: 0043 2742 9004 20303

Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

 

 

Podkategórie

1. Zdravotné poistenie vo svete a na Slovensku

Aké sú formy zdravotného poistenia? Je nominálne zdravotné poistenie najlepším riešením? Je zdravotné poistenie v súčasnej podobe dlhodobo udržateľné? Môžu zdravotné poisťovne vytvárať zisk? Ako je to s krížovým vlastníctvom poisťovne a poskytovateľov? Aké formy motivácie sa uplatňujú v jednotlvých systémoch zdravotného poistenia? Aká je miera primeraná odmena za spravovanie poistného? 

2. Verejné obstarávanie v zdravotníctve

Ako prebieha verejné obstarávanie vo vyspelých demokratických krajinách? Kde sú slabé miesta verejného obstarávania? Obstarávajú súkromní investori lacnejšie? Ako chrániť verejné zdroje? V čom spočíva transparentnosť vo verejnom obstarávaní? Ako sa dodržiavajú európske smernice? Čo bysom musel splniť, keby som chcel obstarať napr. CT prístroj v niektorej vyspelej demokratickej krajine?

3. Kvalita zdravotnej starostlivosti

Kto zodpovedá za kvalitu zdravotnej starostlivosti? Ako sa kontroluje? Aké možnosti má pacient? Ako sa dodržiava objektivita v hodnotení kvality? Na čo slúžia medicínske štandardy? Kde je hranica slobodného lekárskeho povolania a štandardizovanej liečby? Majú malé krajiny kapacity na prípravu zmysluplných odborných národných odporúčaní? Kde sú hranice ekonomickej efektivity? 

4. Hierarchické usporiadanie v medicíne

Čo je to mierna hierarchia? Čo ovplyvňuje pracovné prostredie? Neubíja hierarchia motiváciu a inovačné riešenia? Na čom by mala byť postavená zmysluplná autorita? Ako nastaviť výberové konania a vybrerať kompetentných?