Spájame slovenské a zahraničné skúsenosti pre lepšie zdravotníctvo na Slovensku.

Header ZaLepšieZdravotníctvo

Politika

  • Ako zoptimalizovať nastavenia cien antihypertenzív na Slovensku?

    ACE inhibítory sú lieky na liečbu vysokého krvného tlaku a srdcovej nedostatočnosti. Patria ku najčastejšie predpisovaným liekom. Na Slovensku je ich ročná spotreba viac ako 26 miliónov balení. Hoci je ich cena v porovnaní s inými molekulami nízka, pri danom objeme sú aj eurové rozdiely v platbách za porovnateľné lieky dôležité.  

  • Anglické zdravotníctvo v kríze a PPP projekty

    Anglické zdravotníctvo (NHS) prechádza hlbokou krízou: dramatický nedostatok lôžok, rekordne dlhé čakacie doby na urgentnom príjme a závratný dlh zdravotného sektoru presahujúci 2 miliardy libier len za rok 2016. Napriek všetkému si ako doktor pracujúci v Anglicku NHS nesmierne vážim. Je to sociálny systém zabezpečujúci vysoký stupeň starostlivosti každému pacientovi bez ohľadu na finančný status. Určiť jeden dôvod stojaci za momentálnou krízou je skoro nemožné. Konzervatívci sú presvedčení, že systém je príliš liberálny a koketujú s myšlienkou prehĺbenia spolupráce so súkromným sektorom. Ja, ale nesúhlasím. Skúsenosti ma presvedčili, že súkromníci parazitujú na štátnom zdravotnom systéme, čo často vedie k zbytočným vyšetreniam, nepotrebne dlhým hospitalizáciám a nevôľu liečiť ťažkých pacientov v univerzitných nemocniciach, ktorí sú zvyčajne veľmi finančne nároční. Zámerom už nie je to najlepšie pre pacienta, ale finančne výhodný liečebný postup.

  • Duševné zdravie sa stalo na rok prioritou

    Duševné zdravie sa na Ministerstve zdravotníctva stalo na rok prioritou. Vznikol odbor duševného zdravia, ktorý dovtedy zaznávanú agendu zobral skutočne vážne. Napriek všetkým peripetiám a problémom s bezprecedentnou pandémiou téma duševného zdravia sa na Ministerstve zdravotníctva nestratila. 

  • Formovanie verejnej mienky v zdravotníctve

    V dnešnej dobe informačných technológií sa stáva uchovávanie, spracovanie a analytika dát veľmi silným nástrojom na ovplyvňovanie verejnej mienky a často aj politických rozhodnutí. Ak nie sú úmysly analýz vo verejnom záujme, môže to viesť k celospoločensky zlým rozhodnutiam a ku kriveniu systému ako celku.

  • Hlavné výzvy a vízia rozvoja zdravotníctva na Slovensku

    Blížia sa voľby do nároného parlamentu a väčšina politických strán predstavila svoju víziu rozvoja zdravotníctva. Volebné programy s väčšou alebo menšou intenzitou prinášajú riešenia ako zvrátiť nepriaznivý stav v slovenskom zdravotníctve. Aká bude politická realita po voľbách a ktoré riešenia preniknú do programového vyhlásenia vlády je otázne. Prinášame prehľad 10 najvýznamnejších výziev slovenského zdravotníctva z nášho pohľadu.

  • Lex Haščák je iba začiatok

    Pripravovaný Lex Haščák, ktorý chce zabrániť vertikálnej štruktúre v slovenskom zdravotníctve a médiách sa stáva terčom odbornej aj neodbornej kritiky. Dá sa súhlasiť s tým, že je to riskantný krok. Zároveň je to jasný signál, že nekorektných politických nastavení už bolo dosť. 

  • Minister chce v Rázsochách postaviť nemocničku na okraji mesta

    V Bratislave sa opäť uvažuje o modernej Univerzitnej nemocnici (UNB). V novom koncepte Ministerstva zdravotníctva (MZ) by ju mali tvoriť nemocnice Ružinov a Rázsochy. Ostatné zariadenia, ktoré v súčasnosti tvoria Univerzitnú nemocnicu, by sa mali pretransformovať na jej partnerov. Počet lôžok štátnych nemocníc v Bratislave by mal po reorganizácii vzrásť zo súčasných 2 284 na 2 357.

  • Neefektívne oddlžovanie štátnych nemocníc pokračuje

    Štátne nemocnice sa naďalej zadlžujú. Dlhy, ktoré nie sú schopné splácať, každým rokom rastú a po určitom období ich štát oddlží.

  • Odchody slovenských lekárov do zahraničia

    Problém so zdravotníckym personálom sa netýka len Slovenska. WHO odhaduje, že do roku 2030 bude celosvetovo chýbať až 18 miliónov zdravotníkov na to, aby sa dosiahla univerzálna zdravotná starostlivosť vo všetkých krajinách sveta.

  • Oddlžovanie nemocníc na Slovensku - kolotoč dlhov a výhodný biznis. 

     

    Namiesto budovania trvalo udržateľného systému sme v zdravotníctve dovolili vybudovať systém, ktorý je neefektívny, nevýhodný pre nemocnice a v konečnom dôsledku poškodzuje pacienta a celú spoločnosť. 

  • Optimalizácia siete nemocníc sa ocitá v byrokratickej hmle

    Ústavná zdravotná starostlivosť na Slovensku sa nachádza v nelichotivej situácii. Vysoký investičný deficit, nedostatočná digitalizácia služieb, zlé procesné nastavenia, ako aj chýbajúci zdravotnícky personál vplýva na jej kvalitu a udržateľnosť.

  • Problémy zdravotníctva sa nedajú vyriešiť rýchlo a už vôbec nie pod nátlakom.

    Po rokoch ľavicových vlád, kde na štrajk zo strany Lekárskeho odborového združenia (LOZ) akosi nebola chuť, hrozí Slovensku opäť ostrý štrajk nemocničných lekárov.

  • Sága nemocnice Rázsochy pokračuje

    Vláda SR bude presadzovať, aby bola do piatich rokov vybudovaná komplexná koncová univerzitná nemocnica v Bratislave na Rázsochách. Pre zrýchlenie jej výstavby pripraví zákon o strategickej investícii – Lex Rázsochy.  (Programové vyhlásenie vlády) 1

  • Slovenská lieková politika v medzinárodnom porovnaní

    Na Slovensku vydávame na lieky vyše miliardu eúr ročne. Napriek tomu, že cena za ktorú lieky nakupujeme patrí medzi najnižšie v Európe, utrácame za nich viac ako štvrtinu rozpočtu na zdravotníctvo. Je to viac ako podiel väčšiny krajín OECD, ktorý sa pohybuje medzi 15-20%. Aké sú dôvody? Míňame na lieky priveľa? 

  • Slovensku chýba kódex riadenia a kontroly štátnych inštitúcií

    Riadenie a kontrola štátom riadených nemocníc na Slovensku dlhodobo stagnuje. Pretrváva silná politizácia, ktorá môže negatívne ovplyvňovať profesionalitu manažmentu.

  • Základné zdravotné poistenie a možné formy pripoistenia.

    Má rozdelenie na základné zdravotné poistenie a pripoistenie zmysel?

    Základné zdravotné poistenie by malo na báze solidarity pokrývať komplexnú zdravotnú starostlivosť zameranú na dosiahnutie cieľa - udržanie a nápravu zdravia, liečbu akútnych a chronických ochorení, rovnako ako následnú a paliatívnu zdravotnú starostlivosť.

  • Zdravotné poistenie v Nemecku

    Na Slovensku utíchli argumentačné boje o to, či zdravotné poisťovne môžu vytvárať zisk, či je možné, aby akcionármi zdravotných poisťovní a koncových zdravotníckych zariadení v ústavnom, amblantnom a lekárenskom sektore mohli byť identické spoločnosti. Celý záujem verejnosti a odborných skupín sa, po neúspešnom pokuse o zákaz zisku zdravotných poisťovní a prehratom arbitrážnom konaní, sústredil na nehospodárnosť a rozkrádanie v predovšetkým štátnom sektore. Pritom táto otázka je zásadná pre spravodlivé nastavenie celého zdravotníckeho prostredia a ochrany deformácie trhu. Podnetom Lekárskeho odborového združenia o krížovom vlastníctve by sa mala zaoberať Európska komisia. Ako majú tieto otázky vysporiadané vyspelé demokratické krajiny v Európe ?

  • Zdravotníctvo ako služba

    Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté, vraví známe príslovie. Po 14. rokoch lekárskej práce v zahraničí vidím, aký veľký je rozdiel medzi slovami a činmi, vyjadreniami a realitou. Zdravotníctvo sa z povahy princípu nikde na svete neriadi ľahko, jednoducho a bezbolestne, na vlastnej koži som to videl v Nemecku aj v Rakúsku, čo sa deje na Slovensku je však úplne iná káva.